Skip to main content
08 november 2023

Skolmästerskap i Fotboll 2023

Just nu pågår Skolmästerskap i Fotboll. Kom och titta på matcherna i Falkhallen!!

Så här spelas årets fotbollsturnering!

Speltid1x10min

Match 1- 16.10                            lag1 - lag 2

Match 2 16.25                              Segrare match 1- lag 3

Match 3 16.40                              Förlust match 1- lag 3

Grupp 3 och 5 har annan spelordning

Grupp 1:an till slutspel

2:an i gruppen till nytt kval

3:an i gruppen är utslagen

I grupp 7 och 8 går gruppsegraren till slutspel

********************************************

Försök att ha en enhetlig tröjfärg. Låna av någon fotbollsklubb, klasströjor el. dyl.

(ej samma färg på hela laget ger motståndarna en straff)

OBS!! gäller i slutspelet

********************************************

Oavgjord match avgörs på ”sudden” straffar en var tills lagen skiljs åt. (ny spelare varje straff, 3 spelare)

Seger=3p

Seger på straffar= 2p

Förlust på straffar=1p

Grupp segrare efter:

  1. Flest poäng
  2. Inbördes
  3. Målskillnad
  4. Flest gjorda mål

 

Grupp1 – Onsdag 8 nov

  1. 21 SA-2 (Lagledare Fina Sölter Nord)
  2. 22EKB(Lagledare Ella Broberg)
  3. 22SAB (Lagledare Noel Hoff)

Grupp 2- Onsdag 15 nov

  1. 21EKA-1 (Lagledare Siri Möller)
  2. 21EKC (Lagledare Emilia Emanuelsson)
  3. 23BAA (Lagledare Nils Norlen)

Grupp 3- Torsdag 16 nov

  1. 21BAA (Lagledare Anton Annervi)
  2. 21EKA-2 (Lagledare Leo Engholm)
  3. 23EKA (Lagledare Philip Sjöstrand Nielsen)
  4. 22SAA (Lagledare Karo Saeed)

Grupp 4- Onsdag 22nov

  1. 23EKA (Lagledare Nils Persson)
  2. 21BFB (Lagledare Felix Strandberg)
  3. 22BAA (Lagledare David Poppen)

Grupp 5- Onsdag 29 nov

  1. 23TE (Lagledare Tage Mårtensson)
  2. 21SA - 1 (Lagledare Elias Gardelin)
  3. 23SAA (Lagledare Emil Arasjö)
  4. 21EKB (Lagledare Hilma Andersson) 

Grupp 6- Torsdag 30 nov

  1. 23EKB (Lagledare Erfan Alizadeh)
  2. 22EKA (Lagledare Melker Hageltorn)
  3. 23BFB(Lagledare Hannes Engberg)

Grupp 7- Onsdag 6 dec - grupp 2:or

  1. 2:an grupp 1
  2. 2:an grupp 2
  3. 2:an grupp 3(1:an till slutspel)

Grupp 8- Torsdag 14 dec - grupp 2:or

  1. 2:an grupp 4
  2. 2:an grupp 5
  3. 2:an grupp 6(1:an till slutspel)

FINALSPEL

Tisdagen den 19 december-2023

kl. 12:45-15.30, Falkhallen

(Speltid 1x12min i Finalspelet)

Studenten sänds Live 5 juni, kl. 13.00

03 juni 2024
Missa inte att se årets studentavslutning i Fal...

Världskulturdag 21maj

20 Maj 2024
Imorgon tisdag 21 maj är det FNs dag för världs...

Ansök om Rotarys Ungdomsstipendium 2024

30 april 2024
Rotarys Ungdomsstipendium 2024, 5000kronor Sti...

Skolmästerskap i FC24

15 april 2024
Nu är det återigen dags för skolmästerskap i E-...

Skol-SM Volleyboll

15 april 2024
I fredags var det Skol-SM i Volleyboll som spel...

SVT på besök

26 mars 2024
Eleverna i åk 3 på samhäll- och humanistprogram...

Skolsköterskorna informerar om preventivmedel

25 mars 2024
Ta chansen att lära dig mer om preventivmedel, ...

Dags för Påskäggsjakt

22 mars 2024
Påskäggsjakt!!Under nästa vecka (v.13), måndag-...

SkolMästerskap - Innebandy 2024

20 mars 2024
Nu pågår Skolmästerskapet i Innebandy. Välkomn...

Värdfamilj sökes till utbyteselev

01 mars 2024
Värdfamilj sökes brådskande till utbyteselev på...